kısa yollar Giriş
icon

icon

Sezaryen Doğum Nedir

Sezaryen doğum bir ameliyattır. Bu ameliyatta karın ve döl yatağı kesilerek bebek alınır. Bir kez sezaryenle doğum yapan genellikle daha sonraki doğumlarında da sezaryenle doğum yapmak zorunda kalır. Çünkü rahmin eski yara yerinin yırtılma riski vardır.

Sezaryenle doğum, aslında belirli ve riskli durumlarda zorunlu olarak uygulanan bir yöntemdir. Normal doğumda anne veya bebek zarar görebilecekse uygulanır. Söz gelişi bazı erken doğumlarda sezaryen gerekir. Bebeğin iriliği ve duruş şekli de sezaryen gerektirebilir. Aynca ikiz ya da üçüzlerde, rahim ve doğum kanalıyla ilgili sorunlarda sezaryen kaçınılmaz olabilir ancak, bir terslik yoksa sezaryen gerekmez.

Bazı doğumların kolay, bazılarının ise zor oluşu normaldir. Doktor, her zor doğumda ameliyata giriş memelidir. Çünkü sezaryende kan kaybı daha fazla olabilir. Ameliyat sonrası, dikiş bölgelerindeki ağrılar 3-4 gün devam edebilir. Annenin hareket etmesi, bebeğini emzirmesi güçleşir.

Özellikle ameliyat uzun sürerse bebeğin etkilenme ve oksijensiz kalma riski doğar. Ortaya duygusal sorunlar da çıkabilir ilacın ve ağrıların etkisindeki anne bebekle zor ilgilenir.

Yazı burak burak Tarafından 10.10.2017 Tarih, Saat 7:15 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
728x90 reklam alanı
Yorum Yap

“Sezaryen Doğum Nedir” için bir cevap

  1. burak burak dedi ki:

    süper ya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir